Kung Fu Ving Tsun kuen – chińskie sztuki walki

Ip Man, znany również jako Yip Man (chiński: 葉 問, 1 października 1893 – 2 grudnia 1972), był chińskim artystą sztuk walki i mistrzem w Wing Chun. Miał kilku studentów, którzy później stali się mistrzami sztuk walki. Jego najbardziej znanym uczniem był Bruce Lee.

Ip urodził się Yip Oi-dor i Wu Shui. Dorastał w zamożnej rodzinie w Foshan w prowincji Guangdong i otrzymał tradycyjną chińską edukację. Jego starszym bratem był Yip Kai-gak, jego starszą siostrą był Yip Wan-mei, a jego młodsza siostra – Yip Wan-hum.

Ip rozpoczął naukę Wing Chun od Chan Wah-shun, gdy miał 7 lat. Chan miał wtedy 64 lata, a Ip został ostatnim uczniem Chana. Ze względu na wiek swojego nauczyciela, Ip nauczył się większości swoich umiejętności i technik od drugiego najstarszego ucznia Chana, Wu Chung-sok (吳仲 素). Chan przeżył trzy lata po rozpoczęciu treningu Ip, a jednym z jego ostatnich życzeń było, aby Wu kontynuował nauczanie Ip.

W wieku 16 lat Ip przeprowadził się do Hongkongu z pomocą swojego krewnego Leung Futing. Rok później uczęszczał do szkoły w St. Stephen’s College – liceum dla zamożnych rodzin i obcokrajowców mieszkających w Hongkongu. Podczas Ip w St. Stephen widział obcego policjanta bijącego kobietę i interweniował. Oficer próbował zaatakować Ip, ale Ip uderzył go i pobiegł do szkoły ze swoim kolegą z klasy. Kolega z klasy Ip powiedział później starszemu mężczyźnie, który mieszkał w jego bloku mieszkalnym. Mężczyzna spotkał się z Ip i zapytał, co ćwiczyła sztuka walki. Mężczyzna powiedział Ip, że jego formularze są „niezbyt wielkie”. Mężczyzna rzucił wyzwanie Wing Chun Ip w chi sao (forma treningu obejmująca kontrolowany atak i obronę). Ip widział to jako okazję do udowodnienia, że ​​jego umiejętności były dobre, ale został pokonany przez mężczyznę po kilku uderzeniach. Przeciwnikiem Ip okazał się Leung Bik, starszy Chan Wah-shun i syn nauczyciela Chana, Leung Jan. Po tym spotkaniu Ip kontynuował naukę od Leung Bik.

Ip powrócił do Foshan, gdy miał 24 lata i został policjantem. Uczył Wing Chuna kilku z jego podwładnych, przyjaciół i krewnych, ale oficjalnie nie prowadził szkoły sztuk walki. Niektóre z jego lepiej znanych nieformalnych studentów to: Chow Kwong-yue (周光裕), Kwok Fu (郭 富), Lun Kah (倫 佳), Chan Chi-sun (陳志 新), Xu He-Wei (徐 和 威) i Lui Ying (呂 應). Wśród nich Chow Kwong-yue był uznany za najlepszego, ale ostatecznie wszedł do handlu i przestał ćwiczyć sztuki walki. Kwok Fu i Lun Kah kontynuowali nauczanie swoich własnych uczniów i przekazywali sztukę Wing Chun w regionie Foshan i Guangdong. Chan Chi-sun i Lui Ying pojechali do Hong Kongu później, ale żaden z nich nie przyjął żadnych studentów. Ip zamieszkał z Kwok Fu podczas Drugiej wojny chińsko-japońskiej i powrócił do Foshan po wojnie, gdzie kontynuował karierę jako oficer policji. Ip opuścił Foshan dla Hongkongu pod koniec 1949 roku po tym, jak Chińska Partia Komunistyczna wygrała chińską wojnę domową, ponieważ był on oficerem Kuomintangu (Partii Nacjonalistycznej), rywala komunistów w wojnie domowej.

Początkowo działalność dydaktyczna Ip Man była słaba, ponieważ uczniowie IP zwykle przebywali tylko przez kilka miesięcy. Dwukrotnie przeniósł swoją szkołę: najpierw na Castle Peak Road w Sham Shui Po, a następnie na Lee Tat Street (利達 街) w Yau Ma Tei. Do tego czasu niektórzy z jego uczniów osiągnęli biegłość w Wing Chun i byli w stanie założyć własne szkoły. Niektórzy jego uczniowie i potomkowie walczący z innymi artystami sztuk walki, aby porównać swoje umiejętności i zwycięstwa, pomogły zwiększyć sławę Ip.

W 1967 r. Ip i niektórzy jego uczniowie założyli Stowarzyszenie Sportowe Wing Chun (詠 春 體育 會). Głównym celem Stowarzyszenia Lekkoatletycznego Wing Chun było pomóc Ip rozwiązać jego problemy finansowe w Hongkongu.

IP zmarł 2 grudnia 1972 r. W swojej jednostce przy 149 Tung Choi Street w Hongkongu, od raka gardła, zaledwie 7 miesięcy przed śmiercią Bruce’a Lee.

Dziedzictwo Ip to globalna praktyka Wing Chun. Ip Chun, najstarszy syn Ip Man, jest tak pełen pasji i nieustępliwości, aby utrzymać przy życiu dziedzictwo jego ojca Wing Chun kung fu, aw 2014 r. Ip Chun został wybrany do reprezentowania Wing Chuna jako spadkobierca spuścizny kung fu w stylu Wing Chun. Jego wybitni uczniowie to: Ho Kam Ming, Leung Sheung, Lok Yiu, Chu Shong-tin, Wong Shun Leung, Bruce Lee, Moy Yat, Victor Kan, jego bratanek Lo Man Kam oraz jego synowie Ip Ching i Ip Chun.

Ip pozostawił także pisemną historię Wing Chun. Wiele artefaktów jego życia jest eksponowanych w muzeum „Yip Man Tong” na terenie świątyni Foshan Ancestral.

Ip Man/Bruce Lee

Bruce Lee Ip Man Wing Chun

a tu dla rozrywki pewna sekwencja technik z filmu fabularnego i jak to z filmami bywa…. Jest to jednak spora różnica z tym co proponuje nasz nauczyciel mistrz Radek.

, , ,

Dodaj komentarz